Zaj─Öcia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa PDF Drukuj Email

 

21 wrze┼Ťnia 2020 roku uczniowie klasy II a TL, a 5 pa┼║dziernika 2020 roku uczniowie klasy II b TL uczestniczyli w zaj─Öciach dydaktycznych w┬áRegionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ┼üodzi, ul. Franciszka┼äska 17/25.

Celem zajęć było poznanie drogi krwiodawcy od momentu rejestracji, poprzez wypełnienie kwestionariuszy, wstępnej analizy laboratoryjnej krwi, diagnozy lekarskiej, aż do oddania krwi.


Nast─Öpnie zobaczyli jaka jest dalsza droga oddanej krwi w Centrum Krwiodawstwa. Podczas prelekcji prowadzonej przez pracownika RCKiK pani─ů mgr Magdalen─Ö Matusiak uczniowie zostali poinformowani o przeciwskazaniach czasowych i sta┼éych do oddawania krwi, o zaleceniach dla krwiodawc├│w┬á przed oddaniem krwi i po jej oddaniu.

Podczas zaj─Ö─ç odwiedzili nast─Öpuj─ůce dzia┼éy w Centrum Krwiodawstwa, poznaj─ůc ich zakres dzia┼éa┼ä:

Dzia┼é Dawc├│w - prze┼Ťledzili drog─Ö krwiodawcy od rejestracji, poprzez pobranie pr├│bki krwi, konsultacj─Ö lekarsk─ů, a┼╝ po oddanie krwi. Uczniowie mieli bezpo┼Ťredni kontakt z ┬ákrwiodawcami, mogli ich obserwowa─ç podczas oddawania krwi,

Dzia┼é Preparatyki - zobaczyli jak mo┼╝na przetwarza─ç pobran─ů krew, sporz─ůdza─ç odpowiednie sk┼éadniki krwi tj. koncentrat krwinek czerwonych, osocze i ko┼╝uszek leukocytalno-p┼éytkowy oraz zapoznali si─Ö z prac─ů wielu urz─ůdze┼ä wykorzystywanych do przetwarzania pobranej krwi zgodnie z zapotrzebowaniem szpitali ca┼éego wojew├│dztwa ┼é├│dzkiego,

Dzia┼é Ekspedycji, kt├│ry przyjmuje┬á zapotrzebowania ze szpitali na krew i preparaty krwiopochodne oraz zajmuje si─Ö ich dystrybucj─ů.

Ostatnim punktem zajęć była szczegółowa analiza i wypełnienie kwestionariusza honorowego dawcy krwi.

Po zako┼äczonych zaj─Öciach wi─Ökszo┼Ť─ç uczni├│w zadeklarowa┼éa, ┼╝e po osi─ůgni─Öciu wieku dojrza┼éo┼Ťci b─Öd─ů honorowo oddawa─ç krew.

To dla Nas wszystkich cenna informacja, poniewa┼╝ krwi nie da si─Ö niczym zast─ůpi─ç.

Zapraszamy do galerii

 
 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

Projekt Unijny

 

Projekt Unijny